Przejdź do głównej zawartości

Moje początki z ajurwedą.

Ajurwedę poznałam jakieś 12 lat temu zauważyłam wówczas, że dostarcza mi ona nowego spojrzenia dla mojej pracy wtedy jako kosmetologa. Zaciekawił mnie jej światopogląd zupełnie inny, niż ta cała moja edukacja. Zainspirowała mnie i zaczęłam jej praktyki stosować w życiu codziennym. W między czasie również przeszłam kurs masażu abhyangi. Chciałam wiedzieć więcej i przekazywać więcej. Zaczęłam zauważać, że nie tylko mnie zafascynowała ajurweda, ale wszystkich moich znajomych  dookoła, chociaż dla niektórych nazwa wydawała się dość dziwna i trudna w wymowie. Najbardziej upodobałam sobie kuchnię ajurwedyjską, ze względu na piękno przypraw i ich  właściwości. Zauważyłam, że bardzo  korzystnie ona wpływa na mój organizm ale też urodę. Cały czas pomimo lat nauki czułam niedosyt w mojej wiedzy i pomimo tego, że cały czas ją studiowałam uczestniczyłam w warsztatach ciągle czułam niedosyt. Postanowiłam tu z Wami zgłębić wiedzę od podstaw. 
Może zaczniemy od tego.

Photo: Pixabay


Czym jest Ajurweda?

Ajurweda (ayurveda) to w sanskrycie: "Wiedza o życiu". Gdzie "ajus" znaczy życie, a "veda" wiedza, mądrość. Jako, że życie jest synonimem zdrowia. Ajurweda jest wiedzą o zdrowiu.
To najstarszy system leczenia, który powstał w Indiach  pięć tysięcy lat temu. Nazywana bywa matką medycyny. W 1979 roku została oficjalnie uznana przez Światową Organizację Zdrowia jako koncepcja zdrowia i terapii.
Istotą ajurwedy jest świadome dążenie człowieka do równowagi na poziomie ciała, umysłu i ducha. Ajurweda to zatem  model leczenia holistycznego. Nasze ciało i doświadczenia są mikrokosmosem stanowiącym część większego wszechświata, oraz świadomość współzależności wynikających z interakcji pomiędzy naszym światym wewnętrznym i zewnętrznym.
W tym systemie ziemię postrzega się jako zbudowaną z pięciu elementów: eteru ( przestrzeni) , powietrza, ognia, wody i ziemi traktuje się je jako przejawy boskości. Dążenie do równowagi pomiędzy nimi stanowi klucz do utrzymania zdrowia. Istoty żywe posiadają jeszcze jeden element: jest to prana. Prana w sanskrycie oznacza oddech rozumiana jako sila witalna, która płynie przez kanały w hinduizmie zwane Nadi.
Według medycyny indyjskiej ciało powstaje z wyżej wymienionych pięciu elementów. Rodzimy się z prakriti. Czyli rodzimy się pełni zdrowi, rodzimy się w doskonalej pierwotnej równowadze.  To co dalej z nią zrobimy, zależy od nas. Niszczymy ją poprzez złe jedzenie, zły styl życia, życie wbrew sobie, dalej stajemy się słabsi mniej odporni w efekcie chorujemy. A ta choroba (vikriti)  to jest zaburzenie równowagi. 
Tych pięć elementów prakriti tworzy trzy podstawowe typy budowy, trzy doshe: vata, pitta, kapha.  Jeśli powietrze i eter przeważają w Twojej budowie, to masz naturę wata.  Jeśli woda i ogień to Twoją naturą jest pitta. Gdy woda i ziemia dominują w ciele przy urodzeniu wtedy jesteś kapha. Zazwyczaj jest tak, że mamy przewagę jednej z dosh lub mogą być dwie dominujące doshe. Każdy z nas jest unikalną kombinacją vata, kapha i pitta, a wahania w rozkładzie tych czynników mają wpływ na naszą kondycję psychiczną i stan zdrowia.

W następnym poście  zrobimy sobie test na prakriti, jestem ciekawa Waszej kombinacji. 
Napiszę również jak równoważyć daną doshę. 

Ściskam Was!


Komentarze

 1. jestem ciekawa... mojej kombinacji
  choc ja traktuje to raczej z przymruzeniem oka
  jak horoskopy , numerologie itp :°

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak Aniu. To post dla zainteresowanych ale też dla osób poszukujących.:)

   Usuń
 2. Dla mnie, to też tak jak u Ani, taka ciekawostka:)
  Ale na pewno są osoby, którym bardzo się Twój wpis przyda:))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście ja to wiem!:) Najważniejsze to trafiać do odbiorców, którzy się tą tematyką interesują:) Fajnie, że wpadacie tak czy tak :p

   Usuń

Publikowanie komentarza

Dziękuję za wszystkie komentarze

Popularne posty z tego bloga

black trencz

Jesień?

Tęskniłam , więc jestem... lato piękne nam się kończy i nadchodzi najpiękniejsza pora roku - jesień.  Czy smutno? Nie! Dziś witam Was zestawem prawie typowo jesiennym. Sweter oversize wyciągnęłam z dna szafy. Uwielbiam wielgachne  swetry. Myślę, że jeszcze kilka podobnych pojawi się u mnie w szafie. Są ciepłe, miłe i pasują do wszystkiego. Spódnicę moją midi już znacie z tamtego roku, wyszukałam ją w sh, buty natomiast są moim nowym odkryciem. Przyznam, że ostatni raz takie buty nosiłam jeszcze jak byłam nastolatką. Są absolutnie piękne. 


CASUAL VINTAGE