Przejdź do głównej zawartości

Holistyczne podejście do człowieka.

Chciałabym dziś napisać kilka słów o holistycznym podejściu do człowieka. Ten temat jest dla mnie bardzo ważny i myślę, że warto poświęcić mu kilka słów. 
Zacznijmy od kwesti zdrowia. 
Według mnie o holistycznym podejściu do człowieka możemy mówić, gdy odwiedzając na przykład kosmetologa z problemem z cerą skupi się nie tylko na zabiegu, ale sprawdzi ogólny stan zdrowia. Załóżmy, że pacjent przychodzi z cerą trądzikową. Kosmetolog powinien mieć wiedzę o przyczynach powstania trądziku. Powinien zbadać przyczynę, a nie tylko wyeliminować skutek, bo to nie zawsze kończy się sukcesem. Mało tego, uważam że kosmetolog powinnna współpracować z innym specjalistami. Problem braku holistycznego podejścia dotyczy również innych specjalistów, niewykluczając lekarzy. Chociaż niedawno poznałam lekarza, który ku mojemu zdziwieniu przejawiał takie podejście. Najważniejsze, że, choć powoli, to ten trend rozwija się w Polsce. 
Jednak myślę, że najważniejsze to my sami powinnyśmy traktować siebie holistycznie.
Czym zatem jest podejście holistyczne? 
Oznacza, że traktujemy człowieka całościowo. Umysł, ciało i dusza. Wszystkie te trzy części składowe powinny być w równowadze. Po prostu. Leczenie holistyczne.
Od dziesięciu lat interesuję się Ajurwedą.
Jest to najstarszy na świecie sytem medyczny i filozoficzny wywodzący się ze starożytnych Indii; jego historia sięga pięciu tysięcy lat. Ajurweda oznacza "wiedzę o życiu" bądź "sztukę życia". Ajurweda traktuje człowieka holistycznie. Jej istotą jest świadome dążenie człowieka do pełnej równowagi na poziomie właśnie ciała, ducha i umysłu. Medycyna ajurwedyjska opiera się na metodach naturalnego uzdrawiania, wykorzystuje  ziołolecznictwo, zabiegi na ciało, masaże, pielęgnacje, odpowiednią dietę, ćwiczenia, w tym też ćwiczenia oddechowe. 
Są miejsca, także w Polsce gdzie powstały specjalne ośrodki  takie jak w Kerali w Indiach, gdzie można doświadczyć panchakarmy - długiej i intensywnej kuracji oczyszczającej całego ciała.  Kilka lat temu miałam przyjemność uczestniczyć w warsztacie prowadzonym przez Izabellę Demozzi właścicielkę ośrodka w Kerali. To od niej dowiedziałam się, że taka panchakarma trwa tam nawet miesiąc. Dbajmy o siebie. 


Najważniejsze, to wziąć odpowiedzialność za swoje zdrowie. Myślę, że warto sobie uświadomić jak żyjemy, jakich dokonujemy wyborów, co i jak jemy, jak spędzamy czas. Niezwykle ważne jest by zadbać o nasze życie emocjonalne, zaakceptować siebie. Czasami wystarczy zmiana otoczenia, myślenia, zmiana środowiska, niekiedy wizyta u psychologa. Ważne żeby zrobić cokolwiek.  Szukajmy kochani równowagi. Dbajmy o siebie!


Tym postem chciałabym Was zachęcić do takiego podejścia. Ja cały czas uczę się holistycznego podejścia, ostatnio pomaga mi bardzo medytacja. Mogę powiedzieć, że chyba całkiem nieźle mi to wychodzi. Spróbujcie!

Ściskam Was!Komentarze

 1. psychiatrzy, a przynajmniej niektorzy sa lekarzami od holistycznego podejscia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. mysle ze niestety tylko oni
   to tak z moich doswiadczen klinicznych

   Usuń
  2. Nie wiem czy psychiatrzy ale spotkałam ostatnio lekarza z takim podejściem. Najbardziej jednak widzę to w kosmetologii może dlatego, że to moja dziedzina. Pozdrawiam

   Usuń
 2. Trafiłam na panią psycholog, która co prawda nie głosi holistycznego podejścia do pacjenta, ale jej podejście na to wskazuje. Ma świadomość, że nasze emocje, lęki i stres "odkładają się" także w ciele. Wie, że w zdrowym ciele, zdrowy duch. Do tego jest profesjonalna i empatyczna. Mało takich lekarzy niestety.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację Gosiu, chyba najczęściej psycholodzy mają takie podejście. Ściskam Cię.

   Usuń

Publikowanie komentarza

Dziękuję za wszystkie komentarze

Popularne posty z tego bloga

black trencz

Jesień?

Tęskniłam , więc jestem... lato piękne nam się kończy i nadchodzi najpiękniejsza pora roku - jesień.  Czy smutno? Nie! Dziś witam Was zestawem prawie typowo jesiennym. Sweter oversize wyciągnęłam z dna szafy. Uwielbiam wielgachne  swetry. Myślę, że jeszcze kilka podobnych pojawi się u mnie w szafie. Są ciepłe, miłe i pasują do wszystkiego. Spódnicę moją midi już znacie z tamtego roku, wyszukałam ją w sh, buty natomiast są moim nowym odkryciem. Przyznam, że ostatni raz takie buty nosiłam jeszcze jak byłam nastolatką. Są absolutnie piękne. 


Uzdrawiająca herbata imbirowa - idealna receptura!

Pierwszy raz o imbirze przeczytałam jakieś trzynaście lat w ajurwedyjskiej książce kucharskiej, w zasadzie o herbacie imbirowej, bo o samym imbirze dowiedziałam się z książki "Joga ziół". Odrazu go polubiłam. Dobrze, że pod nosem miałam wtedy Piotra i Pawła w którym zawsze imbir był na półkach. Zdaję sobie sprawę, że w tamtym okresie nie zawsze można było go dostać, nie każdy miał też  o nim pojęcie. To, że jest on dostępny niemal w każdym dziś sklepie to już nikogo nie dziwi ale to, że jest skuteczny to nie każdy pewnie o tym wie, a jest. 
Zanim przejdę do mojej  receptury przyjrzymy się bliżej imbirowi.  Dla niektórych pewnie będzie to tylko przypomnienie a dla niektórych mam nadzieję inspiracja. 
Imbir


W ajurwedzie imbir jest prawdopodobnie  najlepszy i najbardziej sattwiczny (sattwa to słowo pochodzące z sanskrytu, oznaczające harmonię i równowagę; oznacza rownież czystość i dobroć ) ze wszystkich przypraw. Jest nazywany wiśwabheasaj, czyli uniwersalnym lekiem. Kiedyś pr…